pismoodreczne

23 STYCZNIA OBCHODZIMY DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO

Dzień Pisma Ręcznego został ustanowiony przez The Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu. 

Dzień pisma ręcznego, to doskonała okazja do przypomnienia, dlaczego warto pisać ręcznie. 

Otóż, takie pisanie  

  • wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego 
  • sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia 
  • stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych 
  • uczy samokontroli i dyscypliny 
  • wspomaga i ćwiczy pamięć 
  • dzięki ręcznemu pisaniu różnych tekstów rozwijamy u siebie takie umiejętności jak koncentracja, organizacja, systematyczność 
  • pisząc ręcznie, robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych 
  • wyrabiamy sobie ładny charakter pisma 
  • nauka starannego pisania wpływa na koordynację ruchów ręki, dłoni i palców, które muszą razem współpracować przy tych niewielkich ruchach. Raz opanowany proces staje się czynnością automatyczną. Dzięki temu można potem skupić się nad poprawą jakości pisania, a nie koordynacji ruchów 

Pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. To pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia. 

Analizą pisma zajmuje się dziedzina nauki zwana grafologią. Jest co badać , bo pismo ręczne odzwierciedla nastrój i sytuację piszącego. Styl pisma każdej osoby jest unikalny, może być zatem użyty w studiach osobowości lub przy badaniu stanów chorobowych. 

W dawnych szkołach istniał przedmiot nazywany kaligrafią, były rysiki, stalówki, kałamarze, atrament, a jeszcze wcześniej gęsie pióra.  

 

 Obecnie niektóre kraje powoli eliminują pismo odręczne. Przykładem może być Finlandia, która od 2016 roku zrezygnowała z lekcji kaligrafii w szkołach  na rzecz nauki pisania na klawiaturze. Zdania na ten temat są podzielone. Jedni podchodzą bardzo krytycznie twierdząc, że jest to niezbędna umiejętność, której  nie możemy zaniechać by dzieci prawidłowo funkcjonowały. Drudzy natomiast uważają, że postęp technologii wymusza na nas działania tego typu. 

Pismo ręczne przechodzi pewną ewolucję. Nawet w erze smartfonów i tabletów tworzone są aplikacje, do sporządzania notatek w sposób odręczny. Musimy przyznać, że pisanie ręczne posiada swój niesamowity urok .   

Możliwość komentowania została wyłączona.