djo

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

DZIEŃ  JĘZYKA OJCZYSTEGO

21.02.2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Datę święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego ( wówczas wschodni Pakistan).

Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

W każdym roku, święto odbywa się pod różnym hasłem :

– Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej ( hasło na obchody w 2021 roku)

– Ochrona różnorodności językowej

– Alfabet Braille’a i język migowy

– Języki i cyberprzestrzeń

– Międzynarodowy Rok na rzecz Zbliżenia Kultur

– Technologie informacyjne i komunikacyjne

– Lokalne języki dla globalnego obywatelstwa

– Nauka w języku ojczystym i edukacja integracyjna

– Nasze języki, nasze aktywa

Świadomość znaczenia języka ojczystego i dialektów przyczynia się do rozwijania edukacji globalnej oraz wpływa na kształtowanie społeczeństwa zarówno w znaczeniu lokalnym jak i globalnym.

W tym dniu organizowane są spotkania naukowe, seminaria oraz wydarzenia dotyczące roli języka w kulturze oraz w życiu codziennym. Tematem naukowej konferencji jest choćby rola języków ojczystych , w promowaniu wiedzy społeczeństw lokalnych i autochtonicznych oraz znaczenie języków w rozwiązywaniu problemów dotykających świat.

W naszym kraju organizowane są kampanie społeczne dotyczące języka polskiego. W 2012 roku rozpoczęła się kampania pod nazwą : „ Ojczysty – dodaj do ulubionych’’. Celem kampanii jest upowszechnienie świadomości językowej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego został zatwierdzony na Konferencji generalnej UNESCO w 1999 roku i jest obchodzony na całym świecie od 2000 roku.

UNESCO wierzy w znaczenie różnorodności kulturowej i językowej dla zrównoważonych społeczeństw. Różnorodność językowa jest zagrożona, ponieważ coraz więcej języków zanika. Na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w języku, którym mówią lub rozumieją.

Języki, ze swoimi złożonymi implikacjami dla tożsamości, komunikacji, integracji społecznej, edukacji i rozwoju, mają strategiczne znaczenie dla ludzi i planety.

Możliwość komentowania została wyłączona.