W naszej szkole realizowany jest program „Jestem bezpieczny. Pomagam innym”. Program został opracowany przez Kingę Ryś i Violettę Śrama. Realizowany będzie przy współpracy z Dzielnicowym sierż. szt. Danielem Fil z Komisariatu Policji Gdynia Chylonia oraz ratownikiem medycznym i pielęgniarką.
Realizacja tego programu umożliwia kształcenie u dzieci bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie rzeczywistych, praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach.
Celem programu jest:
- kształtowanie umiejętności bezpiecznego i kulturalnego zachowania się dziecka na drodze i w środkach komunikacji publicznej
- uświadomienie dzieciom grożących im niebezpieczeństw
- kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się
- w sytuacjach zagrożenia (pożarów, zatruć, w czasie zabaw ruchowych, gier sportowych, na wycieczkach)
- nauczenie uczniów udzielania i wzywania pierwszej pomocy. Dzieci od najmłodszych lat, muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Często się zdarza, że dorosłe osoby albo nie wiedzą, albo w stresie zapominają, co robić. Tylko długotrwałe uczenie się i doskonalenie swoich umiejętności pozwoli w przyszłości przynieść wymierne efekty.
Program obejmuje uczniów klasy II a II b i III c .
DZIAŁY TEMATYCZNE ZAWARTE W PROGRAMIE:
- Zasady i przepisy bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym
- Bezpieczeństwo w życiu codziennym
- Wzywanie pomocy na miejsce wypadku, pozycja boczna ustalona
- Resuscytacja krążeniowo oddechowa
- Apteczka małego ratowniczka
- Krwotoki z nosa
- Mój wolny czas
- Niebezpieczne przedmioty
- Szukam pomocy
- Złamania kości
- Utrata przytomności
- Bezpieczne wakacje
Zajęcia prowadzone będą w miłej i przyjaznej dla ucznia atmosferze. Uczeń będzie miał świadomość, że ma prawo do błędów i nie grożą mu za to przykre konsekwencje. Kontroli i ocenie będą podlegały również takie walory jak:
– wysiłek i zaangażowanie uczniów w zajęciach
– umiejętność rozwiązywania problemów w sytuacjach trudnych
– umiejętność współpracy w zespole
– stopień opanowania materiału.
Po zrealizowaniu założeń programu uczniowie zaliczą egzamin końcowy – test sprawdzający znajomość zagadnień z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ( składający się z części teoretycznej i praktycznej ) oraz z wiedzy o bezpieczeństwie podsumowujący całość działań przeprowadzonych w szkole. Każdy uczestnik zajęć programowych, który pomyślnie zaliczy test końcowy otrzyma dyplom „Małego Ratownika” oraz „Strażnika bezpieczeństwa”.